Canan Anderson / SENİNLE Mayıs 2015 ajanda röportajı

19 Nisan 2019

SORULAR

 1. Keman çalmaya çok erken yaşta başlamışsınız, ilk kez 6 yaşındayken sahneye çıkmışsınız. Keman kendi seçiminiz miydi ?
  5 yaşında annemin bir arkadaşı sesimin güzel olduğunu duyup müzikle ilgilenmem gerektiğini anneme söylemiş. Ailede de anne tarafı nesillerdir müzisyen olmak isteyip şartlar gereği olamadıklarından annem heyecanlanıp hemen bana ”Canan keman çalmak iste misin?” diye sorunca ben de ”isterim”diye cevap vermişim. O yaşta hangi enstrüman olsa kesin kabul ederdim
 2. Şarkı da söylüyorsunuz. Şarkıcılığa ağırlık vermeyi düşünüyor musunuz ?
  Ben profesyonel keman sanatçısıyım ama ufaklığımdan beri şarkı söylemek beni mutlu ederdi. O yüzden showlarımda yeri geldiğinde sesimi de kullanmak bir ayrıcalık. Şarkıcılık kemanımdan daha ön planda olsun istemiyorum çünkü şarkıda sözlere bağlı kalıyorsunuz. Keman çalarken ise her türlü duyguyu istediğiniz gibi beyninizde canlandırabiliyorsunuz.
 3. Müzik tarzınızı nasıl tanımlarsınız ?
  Melez olup, senelerce yurt dışında bir çok ülkede yaşayıp, ayrıca konserler veren biri tek bir tarzda sabit kalamaz. En azından ben öyleyim. Her türlü müziği; ister klasik olsun ister pop, ister Türk müziği olsun ,ister çigan kendi bakış açımla sentezlemeyi çok seviyorum. Bütün bu müziklerin içerisindeki ortak nokta, doğu ile batının birleşmesi.
 4. “Kemanımla aşk yaşıyorum” diyorsunuz. Nasıl bir aşk bu ?
  Öyle bir aşk ki elinizden ya da bir uzvunuzdan mecbur kalmadıkça ayrılabilir misiniz? Ya da sevdiğinizden belli bir süre ayrı kaldığınızda burnunuzda tütmez mi? İşte benim de hissettiklerim kemanıma karşı böyle. Seninle ya da sensiz diye bir kavram düşünemiyorum. Hep seninle olmalı, hep kemanımla olmalı.
 5. Babanız Amerikalı, anneniz Türk. İki kültüre ait olmak size neler hissettiriyor?
  Büyük bir artı olduğuna inanıyorum. Hayata bakış açım bir çok insandan daha geniş. Geniş derken tolerans, tecrübe ve insan sarraflığı bunun içine giriyor. Sadece tek bir mentalite ile büyüdüğünüzde sadece o mentalitenin doğruluğuna inanırsınız. Halbuki o kadar geniş bir dünyada ve o kadar farklı insan karakterleri ve mentaliteleri ile karşı karşıyayız ki…İnsan sevgisi esastır ve ben herkese bu şekilde yaklaşırım. Erkek yada kadın ayırt etmeden insan olarak severim. Evet bu durumdan dolayı üzüldüğüm de oldu ama dürüst oldukça kaybeden siz olmuyorsunuz.
 6. Uzun süre yurtdışında yaşadınız. Türkiye’ye döndüğünüzde zorluklarla karşıladınız mı ?
  Anılarımı burada anlatmaya başlasam bitmez. Ama size bir iki hatıramı anlatabilirim. Avusturya’da haftada en az iki kez kemanımı ve nota sehpamı alıp ormana giderdim. Açık havada çalışmak hem zihninize hem de duyuma çok iyi gelir. O kadar alışmışım ki İstanbul’a döndükten bir hafta sonra arabaya kemanımı ve nota sehpamı atıp anneme ”Ben ormana gidiyorum çalışacağım.” dediğimde ailem gülmekten yerlerdeydi. Şaşkın şaşkın”Niye gülüyorsunuz?”diye sorduğumda ”kızım burada Belgrad ormanlarında çalışamazsın”dediler. Zamanla niye olduğunu anladım.
  İkincisi yine yurt dışında 6 adet çöp kutum vardı. Atıklar için, renkli camlar için, normal camlar için, piller için, normal çöpler için, plastikler için.. İstanbul’a gelir gelmez hemen 6 tane çöp kutusu aldım. Hepsisnin üzerine güzel güzel etiket yapıştırdım. Maalesef ertesi gün burada böyle bir uygulamanın olmadığını öğrendiğimde çok üzülmüştüm.
  Gelelim pozitifliğe..Yurt dışına hiçbir zaman misafirlik bizde ki gibi sıcak ve uzun sürmez. Kimse kimsenin sorununu bizdeki gibi içselleştirmez vs. vs…
  Daha bir çok pozitif veya negatif hatıraları sıralayabilirim.
 7. Yeni projelerinizden bahseder misiniz ?
  Şu anda bir maxi single üzerinde çalışıyorum.4 + 4 diyebiliriz. Nedir bu 4 + 4?
  4 parçayı keman yorumumla dinlerken aynı 4 parçayı söylediğim yorumu ile de dinleyebileceksiniz. Genelde yenilikçi olmayı sevgiğimden bir keman sanatçısının böyle bir adımı atması bence cesaret isteyen bir durum. Ama ben performans sanatçısıyım ve sahnemde inanılırlık, ne yaptığımın bilinmesi benim için çok önemli. Ben mutluysam seyirci de mutludur. Ayrıca önümüzdeki zamanlarda bu maxi single ile birlikte diğer projemin önemli bir adımını da atmış olacağım.